Kavos auginimas daug šimtmečių menantis užsiėmimas. Pasak senos Etiopijos legendos, maždaug IX amžiuje gyveno piemuo vardu Kaldi. Vieną dieną, vedžiodamas savo ožkas po kalnų šlaitus, Kaldi pastebėjo, kad jo ožkos elgiasi keistai ir yra neįprastai energingos. Netrukus jis pastebėjo, kad ožkos ėda ryškiai raudonas uogas nuo nepažįstamo krūmo. Kaldi pats paragavo šių uogų ir pajuto, kaip nuovargis išnyko, o jo nuotaika pagerėjo.
Šis piemens atradimas netruko paplisti po visą regioną. Vietiniai vienuoliai, išbandę šias uogas, pastebėjo, kad jų energijos lygis taip pat padidėjo, todėl jie galėjo ilgiau budėti ir melstis. Taip gimė kavos kultūra, kuri netrukus paplito po visą pasaulį.
Kavos auginimas skirtinguose pasaulio regionuose
Kavamedžiai yra ganėtinai klimato sąlygoms reiklūs medžiai, todėl kavos auginimas labiausiai išvystytas tropikuose, tarp Vėžio ir Ožiaragio atogrąžų, vadinamame kavos diržu. Pagrindiniai kavos auginimo regionai yra:
- Afrika: Etiopija, Kenija, Ruanda ir Tanzanija. Šių regionų kava garsėja savo ryškiu ir kompleksišku skoniu. Etiopija, laikoma kavos gimtine, kasmet joje užaugina apie 384 tūkst. tonų kavos.
- Pietų Amerika: ypač Brazilija ir Kolumbija. Šie regionai yra didžiausi kavos tiekėjai. Brazilija yra pasaulio kavos lyderė, joje kasmet užaugindama apie 2,680 tūkst. tonų pupelių. Tuo tarpu Kolumbija yra žinoma dėl savo aukštos kokybės arabikos kavos pupelių, užaugindama apie 810 tūkst. tonų per metus.
- Centrinė Amerika: Kosta Rika, Gvatemala ir Hondūras. Čia auginama kava yra žinoma dėl savo ryškaus rūgštumo ir saldžių vaisių natų. Gvatemala kasmet užaugina apie 240 tūkst. tonų kavos
- Azija: Indonezija, Vietnamas ir Indija. Šių regionų kava dažnai turi žemiškų ir prieskoninių poskonių. Vietnamas yra antras pagal dydį kavos gamintojas pasaulyje, kasmet Vietname užauginama apie 1,650 tūkst. tonų kavos .
Kavos auginimo procesas
Kaip auginama kava? Kavos auginimas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis kruopštumo ir kantrybės.
- Kaip prižiūrėti kavos medžius: Kavos medžiai nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, todėl dažniausiai sodinami šešėlyje. Medeliai auga kelis metus, kol pradeda duoti vaisius. Kavos augintojai turi nuolat rūpintis dirvožemiu, jo rūgštingumu, užtikrinti tinkamą laistymą ir apsaugoti medžius nuo ligų bei kenkėjų.
- Augimo Ciklas: Nuo kavamedžių sodinimo iki pirmojo derliaus gali praeiti 3-4 metai. Kavos medžiai žydi baltais žiedais, kurie po kelių mėnesių virsta žaliomis uogomis, o vėliau – raudonomis arba geltonomis prinokusiomis kavos pupelėmis.
- Kavos pupelių derliaus nuėmimo metodai: Kavos pupelės renkamos rankomis arba mechanizuotai. Rinkimas rankomis leidžia pasirinkti labiausiai prinokusias uogas, tačiau reikalauja ypač daug darbo jėgos.
- Apdorojimas: Surinktos kavos pupelės apdorojamos įvairiais metodais: sausu (džiovinimas saulėje), drėgnu (fermentacija vandenyje) arba pusiau drėgnu būdu. Kiekvienas metodas suteikia kavai unikalių skonio savybių.
Kavos auginimo iššūkiai ir sprendimai
Kavos auginimas nėra vien romantiškas užsiėmimas, kartai rodomas filmuose. Augintojai susiduria su daugybe iššūkių:
- Klimato kaitos poveikis kavos plantacijoms: Kaip minėjau kavamedžiai yra jautrūs klimatui, todėl klimato kaita yra viena didžiausių grėsmių kavos pramonei. Didėjanti bendra pasaulio temperatūra ir besikeičiantys krituliai kelia grėsmę kavos derliui ir kokybei. Kai kurios kavos auginimo vietovės, kurios būdavo tinkamos kavos auginimui yra priverstos pasitraukti iš kavos augintojų rato. Siekiant išspręsti šią problemą, kavos augintojai kuria tam tikrom sąlygom atsparias veisles.
- Ligos ir kenkėjai: Kavos augalai yra pažeidžiami įvairių ligų ir kenkėjų. Viena iš dažniausiai pasitaikančių ligų yra kavos lapų rūdys (Hemileia vastatrix), ji gali sumažinti derlių net iki 50%. Taip pat yra kavos grūdinės uodai (Hypothenemus hampei), kurie pažeidžia pačias kavos pupeles. Augintojai turi imtis įvairių priemonių, kad sumažintų šių problemų poveikį.
- Ekonominiai sunkumai: Daug kavos augintojų susiduria su nestabiliomis rinkos kainomis, kurios gali smarkiai svyruoti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip pasaulinė paklausa ir gamybos sąnaudos. Tai gali apsunkinti ūkininkų galimybes užtikrinti savo šeimos bei plantacijos pragyvenimo lygį. Siekiant padėti ūkininkams, bei kovoti su žmonių išnaudojimu kai kurios iniciatyvos skatina teisingos prekybos (Fair Trade) sertifikavimą ir tiesioginius pirkimus, kurie užtikrina sąžiningą kainą ir geresnes darbo sąlygas.
Nepaisant šių iššūkių, kavos augintojai visame pasaulyje dirba, kad mes galėtume mėgautis šiuo nuostabiu gėrimu.
Kavos Auginimas Lietuvoje
Lietuvoje klimatinės sąlygos nėra tinkamos kavos auginimui atvirame lauke, tačiau vis daugiau žmonių pabando auginti kavos medžius namuose kaip kambarinį augalą. Mums su žmona taip pat teko išbandyti. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti:
- Aplinka ir Apšvietimas: Kavos medžiams patinka šviesa, tačiau nuo tiesioginių saulės spindulių nudega lapai. Todėl geriausia vieta jiems būtų šviesi patalpa su netiesiogine saulės šviesa.
- Dirvožemis: Kavos medžiams reikia derlingo, gerai drenuoto dirvožemio. Galima naudoti specialų substratą, skirtą rūgštiniams augalams.
- Laistymas: Laistykite reguliariai, tačiau neleiskite dirvožemiui užmirkti. Žiemą laistymą reikia sumažinti.
- Temperatūra: Optimali temperatūra kavos medžiams yra 18-24°C. Žiemą svarbu užtikrinti, kad temperatūra nenukristų žemiau 15°C.
Kavos medžiai, auginami namuose, gali duoti vaisių, tačiau tai reikalauja kantrybės ir kruopštumo. Mums buvo pavykę. Vienais metais turėjome 3 kavos uogas. Sekančiais gal 10, kitų metų, dėja, klausimas ar mūsų kavamedis sulauks. Tačiau net jei jūsų kavos medis neužaugins pupelių, jis tikrai gerai žiūrėsis, kaip dekoratyvus augalas, suteikiantis namams egzotikos.
Gerdami kavą, būkime atsakingi
Tikiuosi, kad šis įrašas padėjo daugiau suprasti apie kavos auginimą ir įvertinti darbą, kuris įdedamas į kiekvieną puodelį kavos.
Nors Lietuvoje neturime plantacijų, kavą tikrai mėgstame, todėl renkantis kavą svarbu atkreipti dėmesį kaip ji buvo užauginta. Ieškoti ‘fair trade’ produktų.
View Comments