Kategorijos
Kavos subtilybės

Kaip veikia kofeinas – kodėl kava mus žadina?

Kaip kofeinas mus žadina:

Sunkus rytas, reikia kavos? Kavoje esantis kofeinas – tai medžiaga, kuri daugeliui padeda atsibusti ryte ir išlikti budriems visą dieną. Bet kaip jis iš tikrųjų veikia mūsų kūną? Panagrinėkime šį procesą išsamiau.

Kas yra kofeinas?

Kofeinas yra natūraliai augaluose atsirandantis alkaloidas – organinis junginys tirpstantis vandenyje, randamas kavoje, arbatoje, kakavoje ir kai kuriuose kituose gerimuose bei augaluose. Jis vertinamas dėl to, kad yra galingas stimuliatorius, veikiantis mūsų centrinę nervų sistemą. Tai pastebėjo ir būtent dėl šios priežasties kavą pamėgo ir pirmieji kavos gurmanai.

Vos per kelias minutes po puodelio kavos ar arbatos, išsiskyręs kofeinas pradeda savo kelionę per mūsų kūną ir patenka į smegenis.

Kofeino veikimo principas

1. Adenozino Receptoriai:

Mūsų smegenyse yra junginys, vadinamas adenozinu, kuris kaupiasi dienos metu ir skatina mus jausti nuovargį. Adenozinas jungiasi prie specifinių receptorių smegenyse, lėtina nervų veiklą ir skatina mieguistumą.

Kai mūsų organizme atsiranda kofeinas, jis prisijungia prie šių adenozino receptorių ir pradeda juos blokuoti. Tai reiškia, kad adenozinas nebegali atlikti savo funkcijos – lėtinti nervų veiklos ir versti mus jaustis pavargusiais. Taigi, nervų veikla išlieka aktyvi, o mes jaučiamės budrūs ir energingi.

2. Dopamino poveikis:

Kofeinas turi įtakos ir kitiems nervų sistemą veikiančioms medžiagoms pavyzdžiui, laimes hormonu vadinamam dopaminui. Dopaminas yra atsakingas už gerą nuotaiką ir motyvaciją. Kofeinas padidina dopamino kiekį, todėl jaučiamės labiau patenkinti ir turintys daugiau užsidegimo judėti pirmyn.

Kofeino poveikis kūnui

1. Energijos lygio padidėjimas:

Blokuodamas adenozino poveikį, kofeinas didina neuronų aktyvumą. Dėl šios priežasties išskiriama daugiau adrenalino – hormono, kuris padidina širdies ritmą, kraujospūdį ir energijos lygį. Tai sukelia energijos antplūdį ir padeda išlaikyti budrumą.

2. Geresnė koncentracija:

Dažnas pastebi, kad išgėrus kavos paaštrėja koncentracija. Kofeinas pagerina mūsų gebėjimą sutelkti dėmesį ir atlikti sudėtingas užduotis. Dėl padidėjusio dopamino kiekio smegenyse, jaučiamės labiau susikoncentravę.

3. Fizinis aktyvumas:

Dėl kofeino poveikio adrenalino išsiskyrimui, mūsų raumenys tampa pasirengusios veikti, todėl kofeinas dažnai naudojamas kaip prieš treniruotę vartojamas papildas (pre-workout), didinantis fizinį pajėgumą.

Kofeino vartojimas: svarbus saikas

Nors kofeinas turi daug privalumų, svarbu jį vartoti saikingai, nes galima patirti ir neigiamas kofeino savybes. Per didelis kofeino kiekis gali sukelti nerimą, nemigą, širdies plakimą ir netgi priklausomybę. Sveikatos specialistai rekomenduoja neviršyti 400 mg kofeino per dieną, kas atitinka maždaug keturis puodelius kavos.

Kalbant apie kofeino poveikį žvalumui. Dalis ekspertų pažymi ir tai, kad šis efektas ypač jaučiamas prastai miegojus, tačiau kavos išgėrus daugiau nei reikia gali būti sunku užmigti, mat jis gali organizme ir užsilaikyti. Tai reiškia, kad sekančią dieną ir vėl reikės kavos, kad galėtume funkcionuoti. Šis užburtas ratas gali sukelti vis didesnių problemų.

Kofeino priklausomybė

Nors kofeinas gali būti puikus pagalbininkas kasdienėje veikloje, jis taip pat gali sukelti priklausomybę. Kai reguliariai vartojame kofeiną, mūsų kūnas pripranta prie jo poveikio. Tai reiškia, kad reikia vis didesnių dozių, kad pasiektume tą patį budrumo lygį. Kai trūksta įprastos kofeino dozės, galime jausti abstinencijos simptomus, tokius kaip galvos skausmai, nuovargis, dirglumas ir netgi depresija.

Priklausomybę nuo kofeino galima įveikti, tačiau tai reikalauja laiko ir kantrybės. Atsisakant kofeino, abstinencijos simptomai dažniausiai pasireiškia per 12-24 valandas po paskutinio suvartojimo ir gali trukti nuo kelių dienų iki dviejų savaičių. Laikotarpis, per kurį priklausomybė sumažėja, priklauso nuo suvartojamo kofeino kiekio ir individualių organizmo savybių. Norint palengvinti šį procesą, rekomenduojama palaipsniui mažinti kofeino kiekį, vietoj staigaus atsisakymo.

Apibendrinimas

Kofeinas yra efektyvus ir populiarus būdas padidinti energijos lygį ir budrumą. Jo gebėjimas blokuoti adenozino receptorius ir padidinti dopamino bei adrenalino kiekius suteikia mums energijos pliūpsnį, kurio rytais taip dažnai pritrūksta. Tačiau, kaip ir su bet kuriuo kitu stimuliatoriumi, svarbu laikytis saiko ir suvokti savo organizmo ribas. Taigi, mėgaukitės savo kavos puodeliu, bet nepamirškite atsakingo vartojimo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *