Kategorijos
Kavos istorija

Iš kur atsirado kava? Kavos istorija nuo Arabijos vienuolynų

Kava ir žemėlapis

Nusprenžiau pasidomėti Kavos istorija ir kaip nuo Arabijos pusiasalio ji atkeliavo į Lietuvos kavines. Savo atradimais šiame įraše dalinuosi ir su tavimi.

Pamenu, pirma mintis vaikystėje paragavus kavos buvo “Fui, kas sugalvojo tokį gėrimą?” Aišku, kava tuomet buvo skirta ne vaikams, plaukiojantys tirščiai skonio irgi nepagerino. O ir pagrindinis kriterijus kavai buvo „stiprus” skonis.

Per keletą metų kavos kultūra Lietuvoje smarkiai pasikeitė. Dabar kavinių pilni miestų senamiesčiai, šimtai kavos rūšių, kavos gurmanų ir žinovų. Kavinės tapo mūsų kultūros dalimi. Pasikeitė ir tai ką šiandien vadiname kava – tai nebera tik juodas, kartus (dažniausiai pigesnės Robustos rūšies) gėrimas skirtas suaugusiems. Vis gi klausimas liko “Kas tokį gėrimą sugalvojo ir kaip jis iki mūsų atkeliavo?”.  Taigi šiame įraše šiek tiek apie kavos istoriją, ir kaip kava pasiekė mus.

Iš kur kilo kava? Kavos pradžia Arabijos pusiasalyje

Nors kas pagamino ir išgėrė pirmąjį kavos puodelį atsekti būtų labai sunku, žinoma, kad kavos pavadinimas atkeliavo iš Turkų osmanų kalbos žodžio kahve, kuris savo ruožtu, buvo pasiskolintas iš Arabiškojo qahwah (قهوة), reiškiančio tam tikros rūšies vyną. 

Todėl logiška, kad pavadinimą sugalvojo tie, kas pirmi pradėjo ruošti šį gėrimą. Kavos istorija prasidėjo būtent šiame regione. Manoma, kad naudojant skrudintas pupeles atsivežtas iš Etiopijos, kavą dar XV (15-ajame) amžiuje gaminti ir gerti pradėjo Sufi vienuoliai Jemene, Arabijos pusiasalyje. Vos atsiradęs juodas paslaptingas gėrimas pradėjo plisti. Netrukus jis pasiekė Mekos ir Kairo miestus, o iš ten nuolat keliaujantys piligrimai toliau platino šį gėrimą po Aziją bei Afriką. 

Kava labai greitai peržengė namų slenksčius ir artimuosiuose rytuose atsidarė miestų kavinės vadintos qahveh khaneh (kaip ištarti neįsivaizduoju ir aš). Jau tada kavos gėrimas tapo neatsiejama socialinio gyvenimo dalimi. Kavinėse skambėjo muzika, pokalbiai, vyko įvairūs pasirodymai. Prie kavos puodelio susirinkęs elitas spręsdavo įvairius mokslo, verslo, karo strategijos ir kultūros klausimus. 

Kavos kelionė į Europos žemyną

Kavos istorija senajame Europos žemyne prasidėjo nuo Maltos apgulties metu įkalintų Turkų musulmonų kilmės vergų. Įkalinti vergai kavą virė pagal tuomet jau tradicija tapusį įprotį ir su šiuo nuoviru supažindino aplinkinius gyventojus. Beveik tuo pat metu kavą gabenti iš rytų pradėjo ir Europos pirkliai. 

Kavos istorija. Kava Europoje

Tiesa, juodas musulmonų gėrimas pradžioje daugeliui europiečių atrodė įtartinas. Jis net vadintas “karčiu šėtono išradimu”. Mažai kam žinoma, bet Katalikų vyskupija 1615 metais pasmerkė kavą, šiai pasirodžius Venecijoje. Nesutarimai dėl kavos taip išaugo, kad netrukus įsikišti teko ir tuometiniam popiežiui, kuris paragavęs šio skrudintų pupelių nuoviro buvo taip sužavėtas, kad davė šiam gėrimui savo palaiminimą ir taip skrudintų pupelių gėrimas, su popiežiaus leidimu pradėjo plisti ir Europos žemyne.

Pradžioje ypatingai brangi atvežtinė kava buvo prieina tik Senojo žemyno aukštuomenei, tačiau laikui bėgant ir kavos užauginant vis daugiau, kainos pradėjo kristi ir Europos didmiesčiuose – atsidarė kavinės, kuriuos greitai pasiekė rytų pavyzdžiu ir tapo vietiniais kultūros centrais. Anglijoje kavinės pradėtos vadinti “cento universitetais”, nes už centą įsigijus kavos puodelį galėdavai prisijungti prie nuolat vykstančių intelektualių pokalbių ir požiūrį plečiančių diskusijų.

Septynioliktojo amžiaus viduryje Londone veikė jau per 300 kavinių, kurių dalis ilgainiui išaugo į iki šių dienų žinomus prekės ženklus, tarp jų ir Lloyd’s of London. 

Kavos istorija naujajame Amerikos žemyne

Tiesa šiandieninės kavinės bene labiausiai asocijuojamos su Jungtinėmis Valstijomis ir Starbucks stiliaus kavinėmis. Tačiau šiam gėrimui prireikė nemažai laiko, kol jis pasiekė populiarumo viršūnę ir tapo įprastu Amerikietiško ryto palydovu.

Nors kavos pupelės ir ruošimo tradicijos į naująjį žemyną atvyko su pirmaisiais kolonistais, arbata buvo daug labiau naujakurių pamėgtas gėrimas, ir tai pasikeitė tik 1773 m. sukilimo metu, kai naujieji Amerikos gyventojai neapsikentę mokesčiais, kurių reikalavo Jungtinės Karalystės karalius Jurgis III (George III) pasipriešino valdžiai Bostono uoste arbatos dėžes sumetę į vandenį. Arbata tapo nelaisvės ir didelių mokesčių simboliu, todėl kava pasirodė daug patrauklesnė ir ‘patriotiškesnė’ alternatyva. Ilgainiui Jungtinės Valstijos išsikovojo nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės ir arbatos tiekimo, tačiau kavos populiarumas naujai besikuriančioje šalyje augo ir toliau. 

Auganti pasaulinė paklausa

Kavai populiarėjant visame pasaulyje pradėjo stigti kavos pupelių. Siekiant patenkinti susidariusią paklausą, vis daugiau šalių pradėjo ieškoti būdų auginti ir pardavinėti kavamedžių vaisius. 

XVII (17-ojo) amžiaus antoroje pusėje kavos sodinukų gavę Olandai nusprendė juos sodinti Indijoje, tačiau po nesėkmingų bandymų, šios idėjos buvo atsisakyta ir kavos plantacijos atsirado Javos saloje, Batavijoje (dab. Indonezija). Kavamedžiams suvešėjus Olandai įsitvirtino kavos rinkoje ir išsiplėtė į gretimas salas. 

Kava puikiai suvešėjo ir Šiaurės bei Pietų Amerikoje, kur iš vieno sodinuko išaugo ištisos plantacijos. Keliautojai, pirkliai ir kolonistai pamatę kavos potencialą sėklas išvežiojo po visą žemyną ir neilgai trukus, XVIII amžiuje kava tapo viena paklausiausių žaliavų.

Kavos istorija. Kavos uogos

Didžiausios kavos imperijos pradžia

Nors Olandai kavą pradėjo auginti anksčiau, daugiausia kavos šiandien užauginama Brazilijoje. Viskas prasidėjo Brazilijos kolonisto Francisco de Melo Palheta dėka, kuris 1727 m. viešėdamas Gajanoje paprašė kavos sodinuku. Gavęs neigiamą atsakymą, šis suviliojo prancūzų gubernatoriaus žmoną ir saujelę sodinukų gavo iš jos. 

Parsivežęs sodinukus atgal į Braziliją, kolonistas juos pasodino ir pradėjo tai, kas dabar yra tapę milijardus per metus uždirbančiu verslu. Tiesa nors sodinukai Brazilijoje prigijo ir greitai dauginosi, šalis kavos gamybos lydere tapo tik po daugiau nei šimtmečio – 1826 m. ir pirmauja iki šių dienų.

Modernioji kavos istorija ir Starbucks plitimas

Visame pasaulyje paplitęs kavos gėrimas patraukė ir išradėjų dėmesį – XIX a. Pirmojoje pusėje paryžietis metalurgas sukūrė perkuliatorių, kuris mažai pakitęs išliko iki šių dienų. Netrukus atsirado ir mums pažįstami kavos pupelių skrudinimo aparatai. Už mažiau nei dešimtmečio pasirodė ir kavos pakavimui skirti aparatai. 

Kavos istorija. Barista modernioje kavinėje

Italijoje, 1901 metais pasirodė pirmasis espresso aparatas, gaminęs kavą daug greičiau, tačiau pagaminta kava buvo labai karti. Aparatas tobulėjo, mažėjo naudojama temperatūra, didėjo naudojamas slėgis. Atsirado kiti kavos gėrimai, todėl kavos mėgėjų skaičius dar labiau augo. Vokietijoje pradėti naudoti popieriniai kavos filtrai. Nestle kompanijos tyrimų dėka, stengiantis išsaugoti Braziliškos kavos pagaminamą perteklių atsirado lengviau transportuojama tirpi kava. 

XX a. trečiajame dešimtmetyje kavos rinka Amerikoje patyrė dar du šuolius – šalyje uždraustas alkoholis ir kava mokslininkų paskelbta teigiamų savybių organizmui turinčiu gėrimu

Septintojo dešimtmečio pabaigoje JAV prasidėjo nauja – iki pat šiandien vilnijanti kavos revoliucija. 1971 duris atvėrė Starbucks parduotuvė.Tiesa, tuomet ten buvo galima įsigyti tik vietoje skrudintų pupelių. Po keleto metų Starbucks pradėjo ruošti kavos gėrimus, prie komandos prisijungė rinkodaros specialistas – Hovardas Šulcas. Su Šulco pagalba kavinės prisipildė lankytojų ir intensyviau nei bet kada anksčiau tapo susitikimų („trečiosiomis“) vietomis.

Kavos kultūra Lietuvoje

Nors šaltinių Lietuvos istorijoje mininčių kavą nėra labai daug, manoma, kad mūsų šalyje kava pamėgta jau senai. Pagal kavos gaminimo indus randamus didikų turto aprašymuose, kava Lietuvoje buvo geriama bent prieš 300 metų. Tikėtina, kad pirmos kavinės Vilniuje atsirado jau XVIII (18-ojo) amžiaus pirmojoje pusėje. 

Kadangi sovietmečiu didelio kavos pasirinkimo nebuvo, kava mažai išsiskyrė iš galimų gėrimų kaip arbata ar kompotas. Tarybiniais laikais ir dar dešimtmetį po to kava dažniausiai buvo ruošiama maltas pupeles užpilant verdančiu vandeniu tiesiog puodelyje. Tiesa, daug kas pasikeitė Lietuvoje pasirodžius Starbucks primenantiems jau antrą dešimtmetį skaičiuojantiems kavinių tinklams, tokiems kaip Vero Cafe ir Caffeine (buv. Coffee Inn)

Ateik ateik kavinė Klaipėdoje sningant

Dabar kavos išgeriame net devynis kartus daugiau nei arbatos, o ir kavos gaminimo būdais nemažai pasistūmėjome į priekį. Nebereikia gerti kartaus juodo skysčio su plaukiojančiomis nuosedomis, kuriuo šlykštėtis man teko vaikystėje. Dabar galime mėgautis atsakingai paskrudintų, kruopščiai sumaltų įvairiarūšių pupelių ir profesionaliai paruošta kava bei kavos gėrimais.

Patiko įrašas? Nori sužinoti daugiau?

Aš taip pat. Atradimais reguliariai dalinuosi Instagram’e. Sek @1kava.lt ir susirašome ten, taip pat užmesk akį į kitus įrašus 1kava.lt svetainėje 🙂

5 komentarai – “Iš kur atsirado kava? Kavos istorija nuo Arabijos vienuolynų”

[…] Kofeinas yra natūraliai augaluose atsirandantis alkaloidas – organinis junginys tirpstantis vandenyje, randamas kavoje, arbatoje, kakavoje ir kai kuriuose kituose gerimuose bei augaluose. Jis vertinamas dėl to, kad yra galingas stimuliatorius, veikiantis mūsų centrinę nervų sistemą. Tai pastebėjo ir būtent dėl šios priežasties kavą pamėgo ir pirmieji kavos gurmanai. […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *